Obec Káraný

Informace o krocích Vašeho kraje v souvislosti s napadením Ukrajiny

viz detail zprávy

Vážené starostky a starostové, páni primátoři,

vedení Středočeského kraje z důvodu napadení Ukrajiny Ruskem chystá některé kroky, o kterých bych Vás ráda informovala:

Dnešní Rada kraje:

Dnes Rada kraje jednomyslně schválila níže uvedené prohlášení a doporučila Zastupitelstvu kraje, které zasedá v pondělí, následující body:

1. Rada Středočeského kraje ostře odsuzuje nepřijatelný akt agrese Ruské federace vůči Ukrajině.
  2. Rada Středočeského kraje vyjadřuje plnou solidaritu Ukrajině a jejímu lidu.
  3. Rada Středočeského kraje doporučuje Zastupitelstvu kraje na řádném zasedání 28. února 2022 schválit dar ve výši 10 milionů Kč na humanitární pomoc Ukrajině.
  4. Rada Středočeského kraje doporučuje Zastupitelstvu kraje vypovědět memoranda o spolupráci s Moskevskou a Astrachaňskou oblastí, která byla dojednána v minulosti.

Nemáme v této chvíli sice žádnou aktivní spolupráci s ruskými regiony, o které by současné vedení kraje vědělo. Nenašla se ani žádná podepsaná memoranda. Nicméně revizí usnesení Rady a Zastupitelstva jsme došli k závěru, že existují schválená memoranda s dvěma oblastmi v Ruské federaci. Proto jsme se rozhodli je formálně ukončit, což ovšem stejně jako v případě uzavírání musí projít Zastupitelstvem.

Krizové řízení kraje:

Krizové plány krajů počítají s opatřeními sice v krizové, ale mírové době. V rámci krizového plánu máme k dispozici nouzové ubytovací kapacity, které mohou být použity pro situaci migrace velkého rozsahu.

Kapacity jak hotelového, tak nehotelového typu činí v součtu přes 7000 míst, ve kterých je na pokojích zajištěno i sociální zařízení. Během zítřejšího dne Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje prověří uvedené kapacity a obrátí se na jejich provozovatele s žádostí o to, aby byli připraveni v případě nutnosti kapacity aktivovat. Jsou to ovšem kapacity nouzové.

Proto bych Vás chtěla požádat, zda byste byli ochotni za svoje obce a města si zatím sami pro sebe udělat soupis možností k poskytnutí bytů/domů/ubytovacích kapacit, pokud by byly potřeba. Není potřeba nám tyto možnosti nyní posílat, jak to už některá města činí (a já si toho nesmírně vážím). Jen prosím o úvahu o možných volných bytech nebo ubytovacích kapacitách tak, aby v případě potřeby byl přehled. V okamžiku, kdy by byly potřeba, samozřejmě bych Vás ihned informovala a zprostředkovávali bychom jejich využití.

Rovnou ale upozorňuji, že před tím musí být učiněna řada kroků ze strany státu, které musí předcházet přijímání ukrajinských občanů.

Zítra poprvé zasedne pracovní skupina Krizového štábu kraje, kterou jsem svolala právě pro potřeby řešení aktuální situace na Ukrajině. Skupina propojuje složky IZS, zástupce z oblastí zdravotnictví, sociálních služeb, dopravy, hygieny a dalších, které je pro řešení krize třeba. Základním úkolem této skupiny je předávat si informace o situaci, plněných úkolech a přijímaných opatřeních při případném řešení migrace velkého rozsahu. Tato skupina bude také navrhovat a připravovat podklady k realizaci opatření na území kraje primárně pro Krizový štáb kraje v čele s hejtmankou případně pro Ústřední krizový štáb. Jednat bude skupina každý všední den případně ještě dle potřeby.

Pro případ válečného konfliktu má kraj připraven také tzv. Dílčí plán obrany, který je určen na podporu armády ze strany kraje. Aktivizuje se na základě požadavku státu.

Současně bych chtěla Vaše správce sítí požádat o obezřetnost, protože je zvýšené riziko kybernetických útoků. Na úrovni některých služeb/podniků nejde už jen o riziko. Prosím, informujte i vedení Vašich organizací, zejména nemocnic a technické infrastruktury.

Možnosti, jak pomoci:

Možná Vás Vaši občané kontaktují s otázkou, jak mohou pomoci. Středočeský kraj nyní podporuje například aktivity Charity České republiky nebo Člověka v tísni, proto na svých stránkách i sociálních sítích zveřejnil informace, jak přispět na pomoc Ukrajině.

Charita Česká republika vyhlásila veřejnou sbírku Charita pro Ukrajinu na pomoc lidem zasaženým ozbrojeným konfliktem v této zemi. Sbírkový účet vedený u České spořitelny má číslo 55660022/0800, variabilní symbol 104.

Přispět je možné také zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru:
DMS CHARITASVET 30, DMS CHARITASVET 60 nebo DMS CHARITASVET 90

Podrobnosti naleznete na následujících odkazech:

Pomoci lze také prostřednictvím organizace Člověk v tísni. Ta vyhlásila sbírku SOS Ukrajina. Podrobnosti, jak přispět naleznete zde: https://www.clovekvtisni.cz/clovek-v-tisni-pomuze-ukrajine-8549gp

Ještě jednou bych Vám všem chtěla poděkovat za pomoc, kterou jste již nabídli, nebo budete nabízet. Zatím je v režimu připravenosti.

Srdečně Vás zdravím. A věřte mi, že bych Vám ráda psala úplně jiné zprávy, než tyto. O vývoji a opatřeních kraje Vás budu informovat.

Mgr. Petra Pecková
hejtmanka Středočeského kraje
Zborovská 11, 150 21 Praha 5
tel: 257 280 227 e-mail: hejtmanka@kr-s.cz
www.kr-stredocesky.cz

Datum vložení: 28. 2. 2022 11:04
Datum poslední aktualizace: 28. 3. 2022 11:22
Autor: Jana Sládková

ČEZ Informace

Informace emailem či SMS

Kalendář kulturních akcí

Kalendář akcí 2024 Typ: XLS dokument, Velikost: 47 kB

Zpravodaj

Zpravodaj, poslední číslo

Zpravodaj č.401-03/2024

Sledujte nás na Facebooku:
ObecKaranyOfficial

Oficiální web

Vaše náměty, nápady a připomínky, kterými by se daly tyto webové stránky vylepšit, posílejte na obecní e-mail.

Svozy odpadů

Květen 2024