Stručná historie
Úvodem
Dynamická obec Káraný leží uprostřed nádherné přírody na pravém boku Labe nedaleko Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi.
Pokusíme se zde stručně, alespoň na pár řádcích, zachytit historii, vývoj i současnost naší zajímavé a dosti netypické vesnice. Ti čtenáři, kteří mají to štěstí a Káraný jako příjemné místo k pobytu znají, jistě pochopí, že je určitě o čem psát. Těm, kteří zatím neměli možnost tento přívětivý kousek země na soutoku Labe a Jizery poznat, nabízíme šanci to napravit. Následující řádky by je snad mohli inspirovat k návštěvě obce.
Stručná historie obce Káraný
Území Káraného tvoří rekreační zázemí pro Prahu, ale i pro Čelákovice, Brandýs nad Labem a další města a obce v okolí. Lidé k nám přijíždějí s chutí, dobrovolně a rádi za lesy, za vodou, rybami, za romantikou chatových osad, za sportem, za procházkami podél řek i lesními pěšinami, za svými zahrádkami u chat a vilek, také za cykloturistikou a snad také za dobrými sousedy.
Zasvěcenec si pod pojmem "Káraný" okamžitě vybaví obec na soutoku Labe a Jizery, významnou vodárnu pro Prahu, elegantní most přes Jizeru, rekreaci a koupání, Pražáky a jejich četné chatové osady, tůně, rybníky, louky, borové lesy se spoustou pěšin, stáčírnu limonád a stolních vod, obsazené letní hospůdky, pěkný tenisový areál atd. atd.
Jsou zde kromě regulovaného Labe i rozlehlé vodní plochy, dnes již slepého ramena Labe – „Grada“. Tůně s rybáři, z nichž „Václavka“ patří mezi státní přírodní rezervace, stejně jako zbylý útvar původního labského lužního lesa, zvaný „Lipovka“. Nepřekvapí proto údaje, konstatující, že na zhruba 600 stálých obyvatel Káraného, žijících v cca 200 obytných domech, připadá přibližně 5.000 rekreantů, od jara do podzimu přebývajících v asi 900 zdejších chatách.
Zdroj: Publikace Káraný 1777-1997